Przed przystąpieniem do dziergania każdego projektu na drutach należy wykonać próbkę obliczeniową. Nawet jeżeli korzystasz z gotowego projektu i używasz dokładniej tej samej wełny i zalecanych w opisie drutów możesz się nieźle zdziwić przymierzając gotową rzecz. Każdy inaczej trzyma druty, inaczej napręża nitkę, więc i efekty mogą być inne. Żeby zabezpieczyć się przed groźbą prucia (no dobra! i tak się tego nie uniknie 😉 ) wykonaj próbkę obliczeniową.
Potrzebujesz:
- włóczka z której zamierzasz dziergać
- druty
1
Na samym początku nabieramy oczywiście oczka. Nabieramy sporo, bo im większa próbka, tym obliczenia będą dokładniejsze.
2
Przerabiamy próbkę takim wzorem jaki zamierzamy robić. Niektóre źródła podają, że próbkę trzeba wyprać, wymoczyć, odpowiednio zblokować (czyli rozłożyć nadając odpowiedni kształt dzianinie), wysuszyć. Jest to konieczne, ponieważ włóczki mają różne właściwości: jedne po wypraniu nie zmienią się, inne będą się mniej lub bardziej rozciągać (np. tak modny teraz moher!).
3
Po przerobieniu kilkunastu centymetrów wzoru ułóż próbkę płasko, nie naciągając jej ani nie zbijając. Do pomiarów wybierz fragment jak najdalej od druta, żeby nie wpływał na wzór. Z tego samego powodu nie bierz pod uwagę przy mierzeniu też oczek brzegowych. Następnie zmierz ją bardzo dokładnie, nawet z dokładnością do ułamka oczka. Sprawdź, ile oczek mieści się w 10 centymetrach
4
Tak samo zobacz, ile rzędów będzie w 10 cm. Wyniki zapisz. Żeby obliczyć, ile oczek potrzebujesz na dane ubranie wystarczy skorzystać z proporcji. Np.: jeżeli potrzebujemy ilości oczek na sweter o szerokości 50 cm, rozpisujemy to sobie tak:
10 cm – 23 o.
50 cm – x
x = (50 x 23) : 10
x = 115 o.
albo po prostu mnożymy 23 o. x 5 😉
Zrobione dla: