Dekorowanie ścian ozdobnymi talerzami nie jest nowe. Tradycja wieszania na ścianach (również tych zewnętrznych) talerzy zakorzeniona jest mocno w Portugalii i wciąż obecna na hiszpańskiej prowincji. Jeśli chodzi o Polskę jest ona mocno utożsamiana z propagandą PRL-u, kiedy folklor stał się narzędziem w rękach władzy. Słynne “włocławki”, talerze produkowane w latach 70 – tych we włocławskiej Fabryce Fajansu, malowane ręcznie przez artystki z Zalipia czy projektowane i produkowane przez duet Heleny i Lecha Grześkiewiczów, były nie tylko nośnikiem sztuczne wytwarzanej tożsamości polskiej wsi, ale i pięknymi przykładami sztuki dekoracyjnej. Takie bogato dekorowane talerze były wyposażone w zawieszki pozwalające wyeksponować je na ścianie. Na świecie jednym z bardziej znanych motywów jest seria Rosenthala z pracami Piera Fornasettiego przedstawiającymi twarz włoskiej śpiewaczki operowej, gwiazdy europejskich scen z początku XX wieku – Liny Cavalieri.
Moda na ozdabianie ścian pięknymi talerzami wróciła, a dekoracyjne talerze są świetną ozdobą nie tylko kuchni czy jadalni. Nie bójmy się ich w sypialni u wezgłowia łóżka, czy nawet w gabinecie! Są tylko dwa warunki – kompozycja z talerzy różnej wielkości będzie się piękniej prezentować, gdy będzie ją łączyć wybrany motyw, czy paleta barw dopasowana do wnętrza oraz nie będziemy wieszać innych ozdób w ich sąsiedztwie. Na pewno fajnym sposobem ich wyeksponowania jest kolorowe tło, nie tylko biała ściana, ale to oczywiście zależy od charakteru i kolorystyki wnętrza.
Zainspirowane tym trendem postanowiłyśmy przeobrazić naszą zastawę stołową w niezwykłą ozdobę. Zwłaszcza, że możemy nadać drugie życie zniszczonym talerzom, o popękanej glazurze, wyszczerbionym, porysowanym. Zamiast wyrzucać je do śmieci można zyskać unikatową kolekcję ręcznie malowanych arcydzieł!
W naszym tutorialu pokażemy też w jaki sposób wieszać talerze na ścianie, ponieważ słabe mocowanie może sprawić, że stracimy bezpowrotnie którąś perłę z naszej kolekcji.
Potrzebujesz:
- różne talerze
- farby akrylowe
- pisaki do pisania po ceramice
- lakier zabezpieczający (my użyłyśmy matowy na bazie wody)
- pędzelki różnej grubości
- uniwersalny klej montażowy
- spinacze biurowe – możesz kupić też specjalne haczyki do wieszania obrazów, ale spinacze są bardziej w duchu #reuse
- podkładka do mieszania farb
- woda
- zabezpieczenie blatu, np. stare gazety
1
Przed przystąpieniem do malowania talerzy, należy je dokładnie umyć, żeby odtłuścić powierzchnię. Dzięki temu uzyskamy maksymalną przyczepność farby, a więc i trwałość dekoracji. Malując talerze możemy uzyskać różne efekty w zależności od pędzli. Możemy budować krycie farby dodając kolejne warstwy, w ten sam sposób można zmieniać jej odcień i robić delikatne przejścia barw. Po skończonym malowaniu zostawiamy talerze do wyschnięcia.
2
Pisakami do ceramiki możemy dodać drobniejsze elementy grafiki, które trudno byłoby uzyskać pędzelkiem.
3
Kiedy wszystko już dobrze wyschnie pokrywamy talerz warstwą lakieru zabezpieczającego i oczywiście zostawiamy do wyschnięcia.
4
Żeby móc powiesić talerze – zrobimy haczyki ze spinaczy biurowych. Wystarczy je rozgiąć.
5
Przykładamy haczyk do spodu talerza – sprawdźcie koniecznie przed przyklejeniem, żeby nie okazało się potem, że talerz wisi “do góry nogami”.
6
Przyklejamy haczyki grubą warstwą kleju i pozostawiamy do wyschnięcia – dla bezpieczeństwa nawet dobę i dłużej.
7
Gotowe!