Koty są z natury żywe i ciekawskie. To zwierzęta pełne pasji oraz energii: drapieżcy i łowcy, którzy potrzebują odpowiedniej ilości ruchu. Pełne szczęście naszych puchatych przyjaciół oprócz ruchu zapewni im też zabawa (one jak my, lubią wszelkie łamigłówki) oraz ciekawe miejsca do chowania. Podobnie psy potrzebują codziennej aktywności i naszej uwagi.
Dlatego mamy dla Was pomysł na zabawkę edukacyjną, którą możecie zrobić w kilka minut, wykorzystując przedmioty, które zwykle trafiają do kosza na śmieci. Możecie przygotować je korzystając z przedmiotów codziennego użytku – rolek po papierze toaletowym, butelek, kartonów, niepotrzebnych pudełek, t-shirtów czy ręczników, piórek i tp.
My tym razem zrobiłyśmy wędkę dla kota. Wykorzystałyśmy do tej konstrukcji po prostu patyk, sznurek i kulki z podszerstka (jak je zrobić krok po kroku znajdziecie tutaj) co jest dobrym sposobem na wykorzystanie wyczesanej sierści – wiecie jak jest: tego materiału nigdy nie zabraknie 😃 Podszerstek to ten puszek, najkrótsza i jednocześnie najgęstsza warstwa futra, która znajduje się pod dłuższymi włosami kota (ale i też psa) i ma za zadanie chronić zwierzaka przed zimnem i robi rusztowanie dla włosa okrywowego. Regularne jego usuwanie za pomocą szczotki, furminatora lub grzebienia jest konieczne do utrzymania sierści w pełnej kondycji, a zwierzęcia w dobrym zdrowiu.
Także cały (absolutnie calutki) materiał na wędkę jest naturalny i nie zaszkodzi kotu <3
Potrzebujesz:
- koci podszerstek
- nożyczki
- bawełniany sznurek
- patyczek, a raczej patyk – świetne są te do podpierania roślin
- igła z dużym uszkiem
- piórka
1
Wyczesujemy kota z podszerstka. Im więcej tym lepiej. Nasz Juluś nawet to lubi, albo inaczej – daje się wyczesać. Na te osobniki, które tego nie znoszą może pomóc naprzemienne głaskanie i czesanie.
Zbieramy futerko i zaczynamy formować kulę, kręcąc puch między dłoniami.
2
Odcinamy około 1 m sznurka. Grubą igłą przebijamy sfilcowaną kulkę na wylot i przeciągamy przez otwór jeden z końców sznurka.
3
Do krótszego końca sznurka, wystającego z kulki mocno przywiązujemy pęczek z kilku piórek.
4
Wciskamy końce piórek do wnętrza kulki pociągając za sznurek.
5
Drugi koniec sznurka przymocowujemy do patyczka: ciasno owijamy sznurkiem końcówkę patyka.
6
Żeby sznurek się mocno trzymał przeciągamy wolną końcówkę za pomocą igły, pod zwojami i jeszcze raz zaciskamy.
7
Gotowe! Można się bawić!
8
Z resztki bawełnianej włóczki z t-shirtów powstała nasza zabawka dla psów. Wystarczy wykonać kilka podstawowych, ścisłych węzłów makramy i zawiązać kulę, lub po prostu zapleść sznurki i połączyć pętlą na końcu. Do takiego węzła można włożyć jakiś przysmak, żeby zachęcić zwierzaka do zabawy. Kto ma psy – ten wie, że zabawki nie starczają na długo, dlatego lepiej stworzyć własne ze starych bawełnianych koszulek. Nie trzeba do tego specjalnych umiejętności, zajmuje to chwilę i jest bardziej ekologicznie,bo wykorzystujemy produkt do końca i psiak – gryząc spraną tkaninę nie jest narażony na chemikalia.
9
Julek (pewnie jak każdy kot) lubi wszelkie skrytki, dlatego nie mogło zabraknąć tutaj “przepisu” na namiocik z koszulki.
Odcinamy część wieszaka, którą się wiesza i wyprostowujemy je, nadając im kształt półkola. Następnie w płycie ze sklejki lub grubszym kartonie robimy w każdym rogu małe otwory, przez które będzie można przeciągnąć druciki i zagiąć je z drugiej strony. Montujemy jeden koniec drutu w jednym rogu, a drugą jego końcówkę wkładamy w otwór po przekątnej. To samo powtarzamy z drugim drutem. Gdy powstanie metalowy stelaż, punkt w którym stykają się druciki, łączymy ze sobą za pomocą taśmy. Ważne, żeby na zagięte pod spodem druciki też nakleić taśmę, dzięki temu uda nam się uniknąć ewentualnych skaleczeń.
Gdy stelaż jest przymocowany do sklejki, naciągamy na niego koszulkę w taki sposób, aby na jednej ze ścian znajdował się dekolt – to będzie wejście do namiotu. Nadmiar materiału naciągamy i owijamy ciasno na sklejce lub kartonie. Ważne, żeby koszulka była cały czas naciągnięta. Nadmiar materiału, znajdującego się pod spodem sklejamy taśmą izolacyjną, albo zszywamy za pomocą igły i nitki.
10
Znacie te meble z OLX z opisem stan bardzo dobry, gdzie dopiero po zbliżeniu zdjęcia widać wyszarpaną tapicerkę? ;-D Chrońmy nasze meble! Zróbmy drapak dla kici z kartonowych pudeł po przesyłkach.
To prosta sprawa – odcinamy dno pudła o dowolnych wymiarach (u nas ok. 45×45 cm) z około 5 cm ściankami. Resztki pudła przycinamy w prostokąty o szerokości pudła i wysokości ścianek. Na dno przyklejamy taśmę dwustronną lub rozprowadzamy obficie klej do papieru i upychamy kartonowe prostokąty ciasno w pudełku. Kiedy wyschnie kładziemy w dowolnym miejscu pokoju. Drapak może też służyć za leżankę “fakira” :p. Kresce bardzo się to podoba.
11
Interaktywna zabawka dla kota i psa z rolek po papierze toaletowym
To jest dobra opcja dla zwierzaka, który musi nieco ograniczyć ilość pożywienia, ale i nie tylko – bo daje możliwość super zabawy.
Rolki po papierze toaletowym sklejamy klejem do papieru, jedna do drugiej. Wkładamy do odpowiednio płaskiego i dopasowanego kartonu i sklejamy boki rolek do ścianek kartonu.
Do wybranych rolek wrzucamy przysmaki lub karmę i zapraszamy zwierzaki do polowania.
12
Radości nie ma końca 🙂